ozdobna buteleczka z korkiem
O korku

Korek naturalny – idealny surowiec?

Lekki, naturalny i elastyczny – tymi słowami można najtrafniej określić ów niepozorny surowiec, jakim jest korek. Wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarski a znany już od czasów starożytnych bywa niezastąpiony w różnych gałęziach przemysłu. Choć kojarzony jest głównie z winiarstwem, znalazł także zastosowanie w budownictwie, przemyśle spożywczym, rybołówstwie czy sporcie. Wydaje się, że nigdy nie wyjdzie z mody a dzięki swoim specyficznym i unikalnym właściwościom nie trzeba pracować nad jego ulepszeniem. Korek naturalny jest doskonałym przykładem na to, iż przyroda potrafi hojnie obdarować mieszkańców ziemi swoimi skarbami.

Zanim trafi do naszych domów…

Dąb korkowy
Dęby korkowe mają ściśle ograniczony obszar występowania, najwięcej porasta półwysep iberyjski

Podłoga korkowa, podkładka pod kubek czy korek w butelce wina – zanim pojawią się w naszym życiu są częścią pewnego gatunku drzewa, dębu korkowego. Nie przypomina ono naszych rodzimych gatunków i występuje jedynie w kilku państwach Europy, Afryki i Azji. Na naszym kontynencie jest najliczniejszy choć skupia się na terenach wokół basenu Morza Śródziemnego. Dąbrowy korkowe obficie porastają Portugalię, Hiszpanię, Włochy oraz Francję. Jako że dominują one na półwyspie iberyjskim, tam też notuje się najwyższy wskaźnik produkcji korka. Przypuszcza się, że właśnie Portugalia stanowi pierwotny obszar będący zalążkiem powstania tego gatunku drzewa.

Kora dębu korkowego jest sprężysta i jednolita, z łatwością odseparowuje się od pozostałych tkanek. Jej grubość może sięgać nawet 30 cm. Dzięki temu, iż drzewa te są wiecznie zielone, już po 10 latach od zbioru można ponownie pozyskiwać z tego samego osobnika potrzebny surowiec. Okorowanie odbywa się od kwietnia do czerwca. Składowany, następnie suszony i gotowany przez odpowiednio długi czas korek jest gotowy do cięcia i dystrybucji po całym świecie.

Produkty z korka

Właściwości korka naturalnego pozwalają na wykorzystanie go w wielu gałęziach przemysłu. Niewątpliwie największą zaletą tego surowca jest jego izolacyjność. Dlatego już wieki temu dostrzeżono jego ogromny potencjał w produkcji wina czy innych napojów alkoholowych. Ta sama cecha sprawiła, że doskonale sprawdzał się w budownictwie. Specjalne ścienne podkłady czy podłogi korkowe należą do jednych z najtrwalszych i tym samym chętnie wybieranych przy remontach czy budowie domów. Oczywiście nie zapominajmy tych najprostszych choć nader cennych i użytecznych naturalnych produktach stanowiących wyposażenie biura czy naszych czterech kątów jak podkładki pod naczynia, tacki, tablice oraz inne korkowe dodatki. Z pewnością każdy z nas miał w swoim życiu do czynienia z tym materiałem i poznał jego lekkość oraz elastyczną budowę, co umożliwiło także wykorzystanie go jako surowica do wytwarzania spławików czy bojek rybackich a także, trochę z innej dziedziny, piłek do krykieta lub gry w baseball.

O tym jak bardzo przydatny jest korek świadczy nieustająca jego produkcja oraz fakt, iż jego pozyskiwanie bez szkody dla natury wpisuje się w trend bardziej ekologicznego stylu życia Europejczyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *