color cork
O korku

Jakim sposobem zdobywa się korek?

Korek jest to wierzchnia warstwa kory dębu korkowego, umiejscowionego w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Konkretnie w północnej Afryce (Algieria, Maroko, Tunezja), w południowej Francji (Korsyka), Portugalii i Hiszpanii. Gigantyczne powierzchnie lasy korkowe zajmują w Portugalii, skąd wywodzi się ponad pięćdziesiąt procent jednorocznej produkcji korka.
korktavle

Dąb korkowy – jaka to roślina?

Dąb korkowy to flora długowieczna. Przeciętnie rośnie 150 lat, choć zdarzają się także unikaty dwustuletnie. Dąb z korka przez całe swoje życie wytwarza sprężystą korę. Niekorowany, porasta nią do grubości 25 cm. Kora gwarantuje mu asekurację przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i pożarami lasu (korek jest materiałem niezapalnym). Kora dębu korkowego składa się z dwóch warstw – wewnętrznej i zewnętrznej. Kora wewnętrzna to podstawa, na której co roku rośnie kolejna kora zewnętrzna, zmieniająca się w tkankę umarłą. Pełni ona w takim przypadku rolę izolacji, ochraniającej drzewo przed wahaniami temperatury oraz utratą wody. Właśnie ta cześć kory jest zabierana z drzewa bez krzywdy dla jego dalszej wegetacji i użytkowana do produkcji artykułów korkowych.
kostka

Uzyskiwanie korka

Najlepszym okresem na uzyskiwanie korka jest czas od początku maja do zakończenia sierpnia. W tym czasie, korę łatwiej oddzielić od rośliny, nie uszkadzając jej, a drzewo migiem się odnawia. Na ogołoconej wówczas, żywej powłoce kory, powstaje kolejna, martwa warstwa korka. Pierwszy plon realizuje się, gdy drzewo ma 25–30 lat i obwód co najmniej niż 60 cm. Kolejne zbiory idzie wykonywać co dekadę.
Pozyskiwanie korka powierza się wyłącznie bardzo kompetentnym pracownikom. Okorowanie realizuje się ręcznie, przy zastosowaniu nadzwyczaj ostrych siekier. W pierwszej kolejności realizowane są 2 nacięcia wokoło pnia, pierwsze tuż nad glebą, a kolejne poniżej najniższych konarów oraz 2, trzy pionowe. Następnie przy użyciu płaskiego trzonka siekiery zrywa się korę, precyzyjnie ją podważając. Po zdjęciu kory zachodzi automatyczne zabliźnianie ran, jakie trwa około 3 miesiące.
mozaika teksas
Pozyskany korek wysusza się i stosuje do wytwórczości rozmaitego rodzaju materiałów korkowych, wykorzystywanych zarówno w przemyśle winiarskim, jak i budowniczym czy wykończeniowym. Obfity asortyment różnorodnych artykułów z owego naturalnego materiału można wyszukać na stronie https://korkbutikk.no/kork-bord/110-selvkebende-korktavle-455x305mm.html, co sygnalizuje, iż ma on bardzo duże przeznaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *