Dąb korkowy
Produkcja korka

Drzewa korkowe – cenny dar natury

Jedynym źródłem korka, który towarzyszy nam w życiu codziennym jest pewien charakterystyczny gatunek drzewa, dąb korkowy. Od innych dębów odróżnia go przede wszystkim budowa kory, która jest jednolita i sprężysta. Te cechy przykuły uwagę starożytnych i sprawiły, iż od wielu tysięcy lat dąb korkowy przyczynia się do poprawy jakości życia.

Dąb korkowy – charakterystyka

Dąb korkowy, z łaciny Quercus suber, jest drzewem dorastającym do około 20 m wysokości. Jego rozłożysta i nieregularna korona sprawia, że pojedynczy osobnik zajmuje więcej miejsca i utrudnia rozwój blisko siebie skupionych drzew. Dlatego rosną w pewnej odległości względem siebie co także przyczynia się do łatwiejszego okorowania dębu. Ze względu na ów silny rozrost grubych pędów bocznych, pień jawi się jako nieco pogięty, co nadaje roślinom dość niezwykły wygląd. Liście są grube, skórzaste a dzięki specjalnej warstwie hydrofobowej, która je pokrywa, odporne na wysuszanie przez utratę wody. Drzewa nie zrzucają liści, są zatem wiecznie zielone, co jest logiczne zważywszy na fakt występowania samego gatunku. Porasta on bowiem cieplejsze regiony kontynentu europejskiego, afrykańskiego oraz rzadziej azjatyckiego. Najobficiej występuje na półwyspie iberyjskim, a Portugalia jest głównym producentem korka naturalnego. Spotykany jet także we Włoszech i Francji. Ponadto notuje się w państwach północnej Afryki, takich jak Tunezja, Algieria czy Maroko.

okorowana gałąź dębu korkowego
Fragment korony dęby korkowego z okorowanym pędem bocznym

Dęby korkowe żyją przeważnie 120 do 150 lat, choć spotykano także gatunki o znacznie dłużej historii nawet 200- tu letnie. Pierwszy zbiór kory można przeprowadzać, gdy rosną co najmniej 25 lat, w przeciwnym razie okorowanie mogłoby doprowadzić do obumarcia pnia. By stwierdzić, czy osobnik osiągnął dojrzałość do pozyskania z niego kory mierzy się obwód drzewa, który musi wynosić co najmniej 60 dm, pędy boczne zaś 15 cm grubości. Warto dodać, że im starszy jest dąb tym większe źródło kory stanowi, a same zbiory przeprowadza się na tym samym osobniku po upływie co najmniej 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *