Ozdobne butelki zatkane korkiem
Właściwości

Korek – materiał o unikalnych właściwościach

Zapewne wielu z nas miało w swoim życiu styczność z naturalnym korkiem i doskonale zna, przynajmniej część jego właściwości. to co się głownie rzuca nam w oczy, to przede wszystkim jego lekkość i sprężystość. Ponadto jest przyjazny w dotyku i nie wydziela żadnego zapachu. Jego zaś naturalny wygląd doskonale nadaje się jako uzupełnienie wnętrz. Korek ma jednak kilka istotnych właściwości, które sprawiają, że to bardzo cenny materiał o szerokim spektrum zastosowania.

Właściwości korka

Korek wyróżniają pewne charakterystyczne cechy, bez których zapewne nie byłby tak znanym naturalnym surowcem. Dzięki nim niezmiennie stosuje się go w produkcji zatyczek do butelek, materiałów budowlanych czy w przemyśle spożywczym a nawet odzieżowo-obuwniczym. Jakie są jego właściwości?

  1. Izolacja termiczna i akustyczna – warstwa kory zewnętrznej, którą zbiera się płatami z dębów korkowych zbudowana jest ze ściśle przylegających do siebie komórek o zdrewniałych ścianach. Są martwe i wypełnione powietrzem. Ta specyficzna struktura sprawia, że jest to surowiec wyjątkowo lekki i nieprzepuszczalny dla cieczy i gazów. Stąd tak dobra izolacja przed ciepłem i zimnem, którą zapewniają podłogi i ściany korkowe. Dodatkowo materiał ten nie przenosi drgań zatem chroni pomieszczenia przed ostrymi dźwiękami i hałasami.
  2. Hydrofobowość – gdy kawałek korka położymy na powierzchni wody, zauważymy, że nie tonie. Dzieje się tak dlatego, że komórki budujące korę, po pierwsze są ułożone jedna przy drugiej, po drugie zaś mają ściany wysycone warstwą hydrofobowy kwasów tłuszczowych i estrów alkoholi kwasów tłuszczowych. Czyni to korek praktycznie niezatapialnym oraz zapobiega jego zawilgoceniu a dodatkowo nadaje mu właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
  3. Neutralność chemiczna – z uwagi na to, iż jest to surowiec w 100% naturalny, wytworzone z niego przedmioty nie wywołują alergii oraz nie przyciągają kurzu będącego przyczyną takiego stanu rzeczy. poza tym nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi związkami, co ma szczególnie istotne znaczenie przy wytwarzaniu zatyczek do butelek.
  4. Lekkość i sprężystość – lekki materiał doskonale się przechowuje i transportuje, sprężysty zaś może zmieniać swój kształt. I właśnie ta cecha korka ma odbicie w produkcji zatyczek, które wciska się do butelek czy różnych pojemników.
  5. Ochrona środowiska – korek jest surowcem odnawialnym a jego pozyskiwanie nie powoduje trwałych zmian w środowisku przyrodniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *