Butelki z korkiem wypełnione kolorowymi kulkami
Produkty

Wyroby z korka naturalnego

Wprawdzie korek naturalny kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem winiarskim i zatyczkami do butelek, dzięki swoim cennym właściwościom wykorzystywany jest także w wielu innych dziedzinach życia. To doskonały materiał do izolacji podłóg czy ścian, sprawdza się także w jako element dekoracyjny mieszkań i domów. Ponadto jest niezastąpiony w produkcji przedmiotów odgrywających główną rolę w niektórych sportach. Zaś z racji jego pochodzenia oraz możliwości recycylingu został doceniony przez działaczy na rzeczy ochrony środowiska. Co więcej, choć dąb korkowy będący źródłem ów surowca występuje tylko na niektórych obszarach o odpowiednich warunkach klimatycznych, łatwość jego pozyskiwania sprawia nie wymaga wysokich kosztów nakładu. Stąd jego powszechne użycie od wielu już stuleci.

Wyroby z korka naturalnego

Zatyczki do butelek

korek do winaZatyczki do butelek stanowią chyba najbardziej znane produkty wytwarzane z korka naturalnego. Już w czasach starożytnych dostrzeżono potencjał tego surowca w produkcji win i innych napojów wysoko procentowych. Ten elastyczny materiał jest idealnym tworzywem chroniącym wino przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Sprężystość korka sprawia, że nie ulega odkształceniom. Ponadto z uwagi na swoją obojętność chemiczną nie reaguje z przechowywanymi w butelkach płynami. Każdy korek, zanim trafi do butelki, sprawdzany jest pod kątem trwałości oraz jakichkolwiek przesłanek, że może być skażony tzw. chorobą korkową.

Korek ścienny i podłogowy
Mozaika korkowa na ścianę
Mozaika korkowa na ścianę (źródło: https://korexradom.pl)

Ściany pokryte korkiem są przede wszystkim wyśmienitym izolatorem, który utrzymuje w mieszkaniu odpowiednią temperaturę oraz zabezpiecza pomieszczenie przed nadmiernym hałasem dochodzącym z zewnątrz. Co więcej z racji swoich właściwości antystatycznych takie rozwiązanie wydaje się idealne dla alergików. Szeroki dostępny wybór różnych motywów sprawia, iż ściana korkowa będzie także dodatkowym elementem dekoracyjnym danego wnętrza.
Panele i parkiety korkowe tłumią drgania oraz zapewniają przyjemne ciepło pod stopami w zimowe wieczory, do tego celu stosowane są również korkowy podkład pod panele. Koszt realizacji podłogi z korka jest niedrogi, a jego trwałość będzie taka sama jak standardowych paneli czy drewnianych parkietów.

Korek w sporcie

Mało kto wie, iż korek znalazł także zastosowanie w niektórych dziedzinach sportu a mianowicie w grze w krykieta oraz baseball. Otóż piłki wykorzystywane w obu tych sportach są wykonane właśnie z korka i powleczone materiałem nadającym im charakterystyczny wygląd. Ponadto spotyka się także lotki do badmintona, których główki wypełnione są korkiem.

piłeczka baseballowa
Piłeczka baseballowa, którą buduje się z korka
Akcesoria biurowe i dekoracyjne

korkowa taca pod posiłkiPodkładki pod kubek, tacki czy doniczki są chyba najbardziej znanymi akcesoriami, które produkuje się z korka. Ogromne znaczenie w tym przypadku mają jego właściwości izolacyjne i hydrofobowe. Podstawka pod gorący kubek wytwarzana z korka nie „przejmie” jego ciepła a taca na której stoi posiłek czy doniczka z kwiatem nie nasiąknie wilgocią.
W miejscach pracy natomiast stosowane są bardzo często tablice korkowe, które są lekkie oraz wielokrotnego użytku, bardzo łatwe w zainstalowaniu na ścianę. Wiele osób korzysta z korkowych organizerów na biurku, które pomieszczą długopisy i inne przedmioty oraz specjalnych mat antypoślizgowych zabezpieczających blat przed zniszczeniem.

Obuwie i torebki

Bycie eko jest dzisiaj bardzo modnym wyrażaniem samego siebie. Jako że korek jest jak najbardziej ekologicznym surowcem bywa także chętnie wybierany jako materiał na obuwie czy akcesoria pasujące do naszego ubioru. Sandały z podeszwą korkową mają za zadanie nie tylko modnie się prezentować, ale zapewniać komfort chodzenia. Cienki i potraktowany wysoką temperaturą korek jest na tyle zaś giętki, że może służyć do produkcji toreb, torebek czy kapeluszy. Nadaje tym wyrobom estetyczność a dzięki swojej trwałości można go użytkować przez wiele lat.

Nie należy pominąć także faktu wykorzystywania korka do produkcji spławików w wędkarstwie i bojek do siei na ryby. Bowiem te przedmioty znane są od czasów starożytnych, gdzie posługiwano się nimi między innymi do podziału wydzielenia zbiorników wodnych czy wielkich połowów rybackich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *